Lütfen bekleyin..

Foto GaleriVideo Galeri


Gebelikte Tehlike İşaretleri

Tehlike işaretlerinin birisinin gebede görülmesi durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

07 Ocak 2017 22:58
+ -

Gebelik normal fizyolojik bir olay olarak görülmekle birlikte, gebelik süresince gelişen bazı durumlar anne ve bebeğin sağlığını riske sokabilir. Tehlike işaretlerinin birisinin gebede görülmesi durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

GEBELİKTE TEHLİKE İŞARETLERİ VE NEDENLERİ
Vajinal kanama : Gebelikte vajinal kanamanın görülmesi en önemli tehlike belirtisidir. Kanamanın az/çok olması, ağrılı /ağrısız olması önemli bir bulgudur. Olası nedenleri; Düşük tehlikesi, Ablasyo plesanta (plesantanın yani eşin erken ayrılması), Plesanta previa (plesantanın yerleşmesi gereken yere yerleşmemesi), Erken doğum tehditi, Doğumun başlamasını takiben nişanenin atılması.
Abdominal (karın) ağrı: Gebelikte görülen karın ağrısını gebeler uterusun (rahimin) büyümesine bağlı olduğunu düşünmektedirler. Gebelerde kasıklarda ve kramp şeklinde görülen sürekli ağrı; düşük, düşük tehditi, ektopik (dış gebelik), ablasyo plesanta(plesantanın erken ayrılması) ,erken doğum tehditi, doğumun başlamasına bağlı olarak gelişebilmektedir.
Vajinadan ani su gelmesi: Vajinadan ani ve temiz bir sıvının gelmesi doğum eyleminin başladığını gösterir. Erken dönemde olması,anne ve bebeğin enfeksiyon ve erken doğum açıdan tehlikede olduğunu gösterir.
Vücut ısısının 38 derecenin üzerine çıkması: Gebelikte enfeksiyon belirtisidir.
Ciddi baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme,çift görme: Hipertansiyonun (gebelikte hipertansiyona bağlı görülen preeklemsinin) belirtisidir.
İnatçı kusma: Gebeliğin ilk 3 ayında görülen kusma normal kabul edilmektedir. Ancak 3.aydan sonra devam eden kusma (hiperemezis gravidarum) gebenin ve bebeğin sağlığını riske atmaktadır.
Elde, yüzde, bacak ve ayaklarda ödem: Gebelikte hipertansiyonla birlikte seyreden preeklemsi rahatsızlığında görülmektedir.
İdrar yaparken yanma ve ağrı: İdrar yolu enfeksiyonunun belirtisidir.
Fetal hareketlerde azalma veya artma :Fetusun yani bebeğin streste olduğunu belirtir. Bebeğin oksijen gereksiniminin arttığını düşündürür.

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Bu habere henüz bir yorum yapılmamıştır, ilk yorumu eklemek için yukarıdaki formu doldurunuz
Benzer Haberler
Disleksi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi
Formül Mamaya Tahammülsüzlük Belirtileri
Bebekler için en iyi mama yoktur. Ancak bebeğe uygun olan mama vardır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=